Ułatwienia dostępu

Badanie urodynamiczne
Przygotowanie do badania Badanie urodynamiczne obejmuje kompleksową ocenę czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej. Wykonywane jest przy użyciu specjalnych cewników, które w trakcie badania wprowadza się przez cewkę moczową do pęcherza i przez odbyt do kiszki stolcowej. Badanie trwa ok 40 min. i nie jest bolesne. W przeważającej części odbywa się na specjalnym do tego celu przeznaczonym fotelu, staramy się aby było przeprowadzone w intymnej i w miarę bezstresowej dla pacjenta atmosferze.
Dzień przed badaniem Należy jeść lekkostrawne posiłki i pić płyny niegazowane. Wieczorem, przed badaniem, włożyć czopek glicerynowy do odbytu gdy brak efektu wykonać lewatywę (do kupienia w aptece gotowe wlewki) w celu opróżnienia kiszki stolcowej.
W dniu badania Rano należy oddać mocz i stolec, wypić ok. 0,5 litra płynów i zjeść lekkostrawne śniadanie. Aby uzyskać wiarygodne wyniki badanie powinno być przeprowadzone przy pełnym pęcherzu nie należy zatemopróżniać pęcherza, do chwili badania o ile to możliwe- indywidualnie dla pacjenta, około 4 godzin. Prosimy o zabranie aktualnych wyników badań jeśli je Pacjent posiada:
  • ogólne moczu
  • posiew moczu
  • oceny czynności nerek (mocznik, kreatynina, kwas moczowy)
  • USG narządu rodnego , nerek, tomografia układu moczowego, urografia (jeśli były wykonywane), inne
  • wcześniejsze badania urodynamiczne